Nastavni zavod za javno zdravstvo 'Dr. Andrija Štampar',

Odjel za školsku i adolescentnu medicinu

Tatjana Petričević Vidović, dr. med. Spec. školske medicine

Enida Sičaja, bacc. Med. Tech.

Tel. 01/4696-281
Radno vrijeme: ponedjeljak, utorak, petak ujutro 07:00-14:30; srijeda, četvrtak poslije podne 13:00-20:30

Program specifičnih i preventivnih mjera zdravstvene zaštite učenika osnovnih škola

1. Sistematski pregledi
    • prije upisa u 1. razred
    • učenika 5. i 7. razreda
    Sistematski pregledi učenika u pravilu se provode u prostorijama Odjela za školsku medicinu uz nazočnost učitelja ili razrednika.
  2. Namjenski pregledi na zahtjev ili prema situaciji
  3. Screeninzi
    • poremećaj vida, vida na boje, tjelesne težine i visine za učenike 3. razreda
    • deformacija kralježnice, tjelesna težina i visina za učenike 6. razreda
  4. Pregled za utvrđivanje zdravstvenog stanja i sposobnosti za nastavu tjelesne i zdravstvene kulture, te određivanje odgovarajućeg programa.
  5. Cijepljenje učenika prema Programu obveznog cijepljenja
    • 1. razred MPR i POLIO
    • 6. razred Hepatitis B (tri doze)
    • 7. razred DI-TE i POLIO
    Cijepljenje učenika obavlja se u pravilu za vrijeme trajanja nastave u prostorijama zdravstvene organizacije ili prikladnim prostorijama škole. Škole su dužne na temelju primljene obavjesti dovesti na cijepljenje sve učenike koji podliježu obveznoj imunizaciji (Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (NN 60/1992), Pravilnik o načinu provođenja imunizacije, seroprofilakse i kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti (N. N. 23/94).
  6. Kontrolni pregledi prilikom pojave zarazne bolesti u školi i poduzimanje protuepidemijskih mjera
  7. Savjetovališni rad za učenike, roditelje, učitelje i profesore
    Osobito namijenjen učenicima s poteškoćama u savladavanju školskog gradiva, izostancima iz škole, problemima u adolescenciji, rizičnom ponašanjem i navikama- pušenje duhana, pijenje alkohola i uporabe psihoaktivnih droga, savjetovanje u svezi reproduktivnog zdravlja, tjelesne aktivnosti, prehrane i drugog.
  8. Zdravstveni odgoj i promicanje zdravlja putem predavanja, grupnog rada, tribina
  9. Obilasci škole i školske kuhinje
  10. Rad u komisijama za određivanje primjerenog oblika bolovanjat
  11. Prisustvovanje roditeljskim sastancima, učiteljskom, nastavničkom vijeću i individualni kontakti s djelatnicima škole.

Letak za roditelje

Download PDF: Letak za roditelje